WhatsApp’ın 4 Yeni Özelliği İle Tanışmaya Hazır Olun

Yaptığı yeniliklerin ardı arkası kesilmeyen WhatsApp 4 yeni özellikle daha karşımızda. Üstelik bunlardan bir tanesi yazılı durum özelliğini de geri getiriyor.

WhatsApp Yeniliğe Doymuyor ve İstekleri Karşılamaya Devam Ediyor

Dünya genelindeki 1.2 milyon aylık kullanıcı rakamına sahip olan WhatsApp kendini geliştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Snapchat ve Instagram’da bir benzerini gördüğümüz görüntülü durum özelliğini aktif etmişti; ama aynı zamanda yazılı durum özelliğini de kaldırmış ve çoğu kullanıcısından tepki almıştı.

Bu güncellemeyle gelen 4 yenilik arasındaysa, büyük bir geriye dönüşle yapılan bir hatanın geriye alındığını belirtelim. Yazılı durumlar yine WhatsApp’ta!

İlk olarak Android’de gördüğümüz güncellemenin henüz tam tarihi bilinmemesine rağmen yakında iOS’lara da geleceğinden şüphe yok.

WhatsApp’a Güncellemeyle Gelen Özellikler

WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle gelen 4 özellik kullanıcı deneyimini bir adım öteye çıkaracak. Güncelleme içerisindeki uzun zamandır beklenen gece modu, tekrar gelmesi kaçınılmaz olan yazılı durumlar, videoların tamamen indirilmeden izlenememesini ortadan kaldıracak streaming özelliği ve iPhone 3D Touch desteği hakkındaki detayları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

  1. 1- Geri Gelen Yazılı Durum Özelliği

Pek çok kişinin canını sıkan bir eksiklik olduğu için ilk olarak geri gelen yazılı durum özelliğinden bahsedelim. Daha önceki sürümlerde WhatsApp kullanıcılarının yazılı durum bildirimleri yapmalarına izin veriyordu. Görüntülü durum bildirimleri geldiğindeyse bu özellik kaldırılmıştı. Yeni güncellemeyle kullanıcılar yazılı olarak durum bildirimi yapma özelliğine tekrar kavuştular.yazılı durum

Yazılı olarak durum girebilmek için WhatsApp uygulamasının ayarlarından “Hakkında” bölümüne girmeniz gerekiyor. Özellik henüz sadece Android’e geldiği için bu cihazlardan nasıl durum belirtebileceğinizden bahsedelim. WhatsApp uygulamasına giriş yaptığınızda ekranın sağ üstünde üst üste üç nokta göreceksiniz. Buraya bastıktan sonraki seçeneklerden Ayarlar’a girmelisiniz. Burada karşınıza çıkacak profil görüntüsüne tıkladığınızda yazılı durum bildirebileceğiniz Hakkında bölümüne gelmiş olacaksınız.

Hakkında sayfasında kendiniz istediğiniz durum yazısını girebileceğiniz gibi önceden belirlenmiş işteyim, okuldayım, meşgulüm gibi seçeneklerin bulunduğu bir listeden de seçim yapabileceksiniz.

Bu özelliğin Snapchat benzeri 24 saat içinde kaybolan videolu ve görüntülü durum bildirimlerinin kalktığı anlamına gelmiyor. Bu özelliğe uygulama içerisindeki önceki yerinden ulaşmaya devam edebilirsiniz. Yazılı durum özelliği videolu ve görüntülü durum bildirimlerine ek olarak geri getirildi.

  1. 2- Videoları İndirmeden İzleyebilirsiniz

WhatsApp zaten görüntülü konuşma ve video streaming özelliğini uygulamaya getirmişti. Bu seferki yenilik bundan farklı. Artık WhatsApp üzerinden paylaşılan videolar cihazlara indirmeden izlenebiliyor. Yani WhatsApp videoları cihazlara stream edecek.

Videonun arka planda indirilebiliyor olması sayesinde video bir yandan inerken bir yandan da sorunsuzca izlenebiliyor olması kullanıcı deneyimini epey iyileştirecek bir özellik. WhatsApp uzun bekleyişleri ortadan kaldırmış gibi gözüküyor.

  1. 3- WhatsApp’ın iPhone 3D Touch Desteği Artık Daha İyi

Bu güncellemeyle yazılı durum henüz iPhone’a gelmemiş olabilir; ama iPhone kullanıcıları için de iyi bir haberimiz var: iPhone 3D Touch desteği artık daha da iyi.

WhatsApp kullanıcıları zaten 3D Touch’tan yararlanabiliyorlardı. Örneğin ekrana nasıl dokunduğunuza bağlı olarak görüşmeyi tamamen açmadan mesajlaşları okuyabiliyor ya da doğrudan ilgili sohbete gidebiliyorlardı.

Yeni güncelleme sayesinde bir kademe daha arttırılan 3D Touch desteği ile artık paylaşılan fotoğrafları kırpmak çok daha kolay olacak. Peek ve Pop basışlarıyla kırpma işlemini kolayca, hızlıca halledebileceksiniz.

Konuyu bilmeyenler için 3D Touch özelliğinin bulunduğu iPhone’lerde ekrana ne kadar bastığınızın algılanabildiğini belirtelim. Böylece çoğu şey hiç olmadığı kadar pratik şekilde yapılabiliyor. Ekrana hafifçe bastığınızda Peek, daha fazla bastığınızdaysa Pop yapmış oluyorsunuz.

  1. 4- Karanlıkta Çekim Yapmak için Gece Modu

Eğer siz de uygun ışık olmayan, karanlık ortamlarda, hatta geceleri WhatsApp’tan fotoğraf ve video çekmekte zorlanıyorsanız yeni gece modu işinize çok yarayacak. Bu sayede düzgün bir çekim yapmak için yeterli ışık olmadığında bile WhatsApp içerisinden gece modunu açarak video kaydetmeye ve çekim yapmaya devam edebileceksiniz.

Işığın az olduğu bir ortamda WhatsApp içinden kamerayı açtığınızda ekranda gece modu için ufak bir hilal ikonu çıkacak. Normal ışıkta bu ikonu görememeniz sizi şaşırtmasın. Ortam içerisindeki ışık belirli bir seviyenin altına düştüğünde ve gece moduna ihtiyaç olduğunda görünür oluyor.

Ortamda yine az da olsa ışık olmasını gerektiğini, zifiri karanlıkta bu özellikle fotoğraf çekmenin sağlıklı sonuç vermeyeceğini ekleyelim.

WhatsApp’ta Son Dönemlerde Gerçekleşen Diğer Yenilikler

Son güncellemeyle gelen yenilikleri saydık; ama bu güncellemeden önce de WhatsApp’ta daha pek çok yenilik yaşanmıştı. Kaçırmış olma ihtimalinize karşılık bunların bir kısmını şöyle sayabiliriz:

  • Video aramaları
  • GIF desteği
  • kolay arama yönlendirme
  • iOS cihazlarda internet bağlantısı yokken mesajları bekletme
  • 30 fotoğrafı veya videoyu bir arada paylaşmayı sağlayan yeni depolama kullanım ekranı.

Son dönemlerdeki bu hızlı gelişmesiyle WhatsApp’ın daha birçok harika özelliği kullanıma sunacağı ve mesajlaşma uygulamaları yarışında geri kalmayacağı görülebiliyor. Yazılı durumların kaldırılması gibi hataların telafi ediliyor olmasını görmek de WhatsApp’a olan inancı arttırıyor.

Kaynak: http://indianexpress.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *