Her Şeyi Açıklayan WhatsApp Mesajları

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde, H.C. adındaki bir lise öğrencisi N.A. adlı kız arkadaşını silahla öldürdükten sonra intihara teşebbüs etti. H.C.nin ortaya çıkan WhatsApp mesajlarıysa her şeyi anlatıyor.

Lise öğrencisi H.C. (16) öğrenilene göre sabah erken saatlerde kız arkadaşı N.C. (16) ile birlikte okula geldiği, kendileriyle birlikte sınıfa giren bir arkadaşını dışarı çıkarttığı ve sonrasında N.C.ye ateş etti. Kız arkadaşını vurduktan sonra silahı kendi kafasına dayayarak ateşleyen N.C. silah seslerini duyan öğretmen ve öğrencilerin sınıfa gelmesi üzerine ağır yaralı olarak bulundu.

Öğretmenlerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen acil servis ekipleri N.C.nin hayatını kaybettiğini belirledikten sonra ağır yaralı olan H.C.yi Çekirge Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Polisin soruşturmasına devam etmesinin yanı sıra Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü de idari soruşturma başlattığını duyurdu.

H.C.nin kullandığı silahın bir fabrikada çalışan babasının olduğu ve ruhsatının bulunmadığı anlaşıldı.

Olaydan Önce WhatsApp’tan Arkadaşlarına Söyledi

Bu üzücü olay yaşanmadan kısa süre önce H.C.nin WhatsApp’tan böyle bir şey yapacağını söylediği mesajlar gönderdiği ortaya çıktı. Arkadaşlarıysa bu mesajların üzerine ne yapacağını bilemediği birbirlerine gönderdikleri mesajlardan belli oluyor.

Mesajlarda H.C.nin ruh halinin iyi olmadığı ve yalnızca kız arkadaşını değil, kendisi de öldürmeyi kafasına koyduğu açıkça anlaşılıyor.

Bu olayın oluşmasını sağlayan motivasyonun tam olarak ne olduğu mesajlarda yazmıyor. “arkamdan katil matilde demeyin kız kendisi istedi istiyodu katil olmayı isterdim sınıfa gelip yada dışarda seri seri 50 100 kişi öldürmek ne güzel olurduki” gibi ifadelerse dikkat çekici.

Çocukların WhatsApp Mesajları Takip Edilebilir

Böyle olayları hiç kimse duymak istemez. Bu olayı önlemek için artık çok geç; ama ders almak ve tekrar yaşanmamasını sağlamamız gerekiyor.

Çocuklarla konuşmak, psikolojik sorunlarını anlamak ve çözmek için onlarla konuşmak çok önemli. Ama bu olaydaki gibi bazen ipuçlarını görmek mümkün olamayabiliyor. Peki H.C.nin yaşıtı arkadaşları yerine WhatsApp mesajlarını bir yetişkin görseydi durum daha farklı olur muydu? Muhtemelen olurdu.

WhatsApp veya diğer sosyal ağlardaki, aynı zamanda telefondan gönderdikleri kısa mesajları ebeveynlerin okuması mümkün. Bunun için geliştirilmiş özel ebeveyn denetim uygulamaları bulunuyor. Çocukların telefonlarına yüklenen bu uygulamalar sayesinde gönderilen ve alınan bütün mesajları görülebiliyor, güncel konumlarını tespit edilebiliyor.

Çocukların özel hayatlarına müdahale etmemek, ama onların bu gibi durumlarla karşılaşmasını engellemek için önlemler almak her ebeveynin sorumluluğu olduğunu lütfen unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *