WhatsApp’ın Yeni Güncellemesi Sayesinde Siri Artık Mesajlarınızı Okuyabilecek

WhatsApp’ın yeni güncellemesi Siri’nin mesajlarınızı okumasına imkan tanıyor. Böylece iPhone sesli yardımcısına komut vererek telefonunuza dokunmadan son mesajlarınızı sizin için okumasını sağlayabileceksiniz.

Bu Siri ile ilgili güncellemeden bahsederken hemen hatırlatalım, WhatsApp zaten Siri aracılığıyla mesaj yazmaya ve göndermeye veriyordu. Yeni güncellemeyse Siri’nin son mesajlarınızı sesli olarak okuyabilmesini sağlıyor. Bu sayede telefonunuza gelen WhatsApp mesajları sizin için okunurken elleriniz serbest kalacak ve dikkatinizi o anda yaptığınız işin üzerinde tutabileceksiniz. Özellikle araba kullanırken veya telefonunuza rahatça kullanamayacağınız benzeri durumlarda çok faydalı bulacağınızdan eminiz. Ama işteyken özel mesajlarınızın bir anda ulu orta okunmasının hoş bir durum olmayabileceğini de akıldan çıkarmamak gerek.

Siri, Son WhatsApp Mesajlarımı Oku

Mesajların sesli olarak okunmasını sağlamak için tek yapmanız gereken Siri’ye “Son WhatsApp mesajlarımı oku” demek. Siri sizin için mesajı gönderen kişinin ismini, kişi kayıtlı değilse telefon numarasını ve sonrasında mesajın içeriğini okuyacak.

Yazımızın başında değindiğimiz gibi zaten Siri WhatsApp mesajlarını bizim için yazabiliyordu. Yani iki özelliğin birleşmesi sayesinde mesajlarınızı dinledikten sonra yine telefona dokunmadan, Siri aracılığıyla okunan mesaja cevap yazdırabileceksiniz. Eğer sırada bekleyen birden fazla mesaj varsa Siri her birine ayrı ayrı yanıt vermenize imkan tanıyacak.

Yeni özellik sadece okunmamış mesajlarınız varsa çalışıyor ve aynı mesajı iki kere okuyamıyor. Bu yüzden yeni özelliği etkileyici bir tek seferlik bildirim gibi düşünebilirsiniz.

Bu Özelliği Kimler Kullanabiliyor?

Bahsettiğimiz özelliği ancak iOS 10.3+ işletim sistemine sahip kişiler kullanabiliyor. Özelliğin yayına alındığı sürümün 2.17.20 olduğunu ekleyelim. Öncesindeki sürümlerden birini kullanıyorsanız WhatsApp’ınızı güncellemeniz gerekiyor. WhatsApp’ın yeni sürümünün boyutu 89MB kadar.

Siri’nin WhatsApp’ı kullanmasına da izin vermelisiniz. Siri’yle ilk defa WhatsApp’ı kullanmayı denediğinizde gerekli izni vermeniz istenecek.

Android ile çalışan bir cihaza sahipseniz benzer bir özelliği kullanabilmek için beklemeniz gerekecek. Google Assistant ile Siri benzeri bir yardımcıya Android’de de sahip olunabiliyor ve WhatsApp’ın bunu değerlendireceğiniz düşünüyoruz; ama henüz bu konuda resmi bir duyuru yok.

Güncellemeyle Gelen Diğer Özellikler

WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle birlikte hem görsel hem içerik olarak bazı ufak değişiklikler de geldi. Bunları topluca sıralamak gerekirse:

  • Siri’ye son mesajları okutma

  • Aramalar sekmesindeki, kişi bilgilerle grup bilgileri ekranlarındaki görsel iyileştirmeler

  • Güncellemelerim ekranından birden fazla durum belirleyebilme, ayarlardan durumları yönlendirme ve silme

  • Farsça desteği

İlk özelliğe yazımızda geniş yer ayırmıştık. Diğer özelliklere de kısaca değinelim.

Aramalar sekmesinde, kişi bilgileri ve grup bilgileri ekranlarında bazı görsel değişiklikler yapılmış. Ekranlardan herhangi birini açtığınızda, aşağıya kaydırırken görsellerin büyüdüğünü ve çeşitli seçeneklerin renkli ikonlara sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Ayrıca artık birden çok durum seçilebiliyor ve bunlar yönlendirilip silinebiliyor, yeniden tasarlanmış arayüz sayesinde daha kolay iki adımlı doğrulama ayarlanabiliyor, ön veya arka kamera en son kullanılan lensi hatırlayabiliyor ve WhatsApp artık Farsça kullanılabiliyor.

Kaynak: http://www.techradar.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *