Cinsel İçerikli Mesajlaşma, Cinsel Şantaj

Yasal sorumluluk yaşının altında olan gençler, partnerleri, arkadaşları ve tanıdıkları kişilerle WhatsApp’ta paylaşmak için kendi iradeleriyle cinsel içerikli ve cinsel açıdan tahrik edici görüntülerini kaydediyor. Bu durum son yıllarda “sexting” olarak isimlendirilmekte (sexting fotoğraf, video veya her ikisini de içerebiliyor. Cinsel mesajlaşmalar, “cybering” yani sanal seks denen metinsel biçimde gönderiliyor).

Bunu, potansiyel duygusal partnerlerin ilgisini çekmek, var olan partnerlerini tatmin etmek veya var olan partnerleriyle gerçekleştirecekleri cinsel ilişkiyi ertelemek, vücutlarını sergilemek ve eğlenmek amacıyla yapıyorlar. Bunların çoğu özel olduğu ve paylaşılmayacağı anlayışıyla tek bir kişiyle WhatsApp’ta paylaşılıyor. Fakat baştan savma yapılmış bir internet güvenliği, intikam veya kıskançlık dürtüsü ve ilgi odağı olma arzusu, “özel olanın halka açık hale gelmesi” ile sonuçlanıyor.

Görüntüler genelde, öncelikli olarak görüntüdeki genç kişinin itibarını zedelemek için yayılıyor. Sonuç olarak, bu görüntüler geniş çapta yayıldıkları için belirli bir gençle olan bağlantılarını kaybediyor ve (genç bir kişi tarafından tanımlandığı gibi) “yalnızca başka bir çıplak kızın fotoğrafı haline geliyor”.

Görüntüler açık olarak erişilebilir kılınmadan önce kimi zaman, sexting yapılan kişinin istismarını amaçlayan birinin eline geçiyor. Bu görüntüler “sextortion” yani cinsel şantaj için kullanılıyor. Halka açık ifşa veya seçici ifşa (genellikle ebeveynlere, okul müdürlerine ve polise) cinsel hizmet için veya kurbandan daha fazla cinsel görüntü istemek için şantaj yapılmasına tehdit oluşturuyor. Genç akranlar ve pişkin sapıklar şantaj yöntemlerine başvurma konusunda benzerdir. Dikkat çeken bazı intiharlar, kısmen cinsel şantajla ilişkilendiriliyor.

WhatsApp takip etme programı sevdiklerinizin paylaştığı özel görüntülerini görüp zamanında başlarına gelecek belalardan koruyabilirsiniz. Başkasının WhatsApp mesajlarını okumak kötü bir şey değildir. Çocuğunuzun WhatsApp mesajlarını okuma programı ile onun doğru yapmadığını art niyetli kişilerin ellerine paylaştıkları fotoğraf veya videoları şantaj için kullanılabileceğini açıklamanız daha kolay olacak. WhatsApp casus programı izlenecek telefona kurulur. WhatsApp mesajları dışında SMS, aramaları, konum, tüm yazışmaları takip edebileceksiniz. Her türlü yanlış paylaşım WhatsApp casus ile engellenebilir. En iyi WhatsApp takip uygulamaları inceleyin fiyat ve içeren takip özellikleri olarak uygun olanı seçiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *